Narwiański Park Narodowy

Białystok, dnia 12.03.2012 r.

         Narwiański Park Narodowy został powołany na mocy Rozporządzenia rady Ministrów z dnia 1 lipca 1996 roku. Położony jest w północno-wschodniej Polsce, województwie podlaskim, 30 km na zachód od Białegostoku. Jego granica przecina obszar dwóch powiatów (białostockiego i wysokomazowieckiego). Park obejmuje obszar doliny Narwi pomiędzy Surażem, a Rzędzianami. W geograficznym ujęciu NPN położony jest w mezoregionie Dolina Górnej Narwi należącym do Niziny Północnopodlaskiej. Granice poprowadzono tak, by obejmowała tylko dolinę rzeki, dlatego 98% powierzchni Parku to grunty silnie uwilgotnione, stale lub okresowo podtapiane. Zdecydowana większość około 5500 ha to nieużytki pozostałe grunty to wody, łąki i pastwiska. Powierzchnia Parku zajmuje 6 810 ha, a jego otulina 15 408 ha. Park położony jest w większości na gruntach prywatnych, sporym problemem jest duże rozdrobnienie własności – jest tu około 12 000 działek, z czego zaledwie 30 % to własność Skarbu Państwa. http://www.npn.pl/narwianski-park-narodowy.
        Na jego terenie spędzam wiele czasu przez cały rok.  Dużo tam wędkuję, a także fotografuję. Miniony rok pod względem wędkarskim - wiosna i lato udane, a jesień była beznadziejna. Jak będzie w tym roku zobaczymy. Wędkarzy zapraszam na wędkowanie, miłośników natury do zwiedzania i podziwiania parku oraz na fotograficzne łowy. Tymczasem prezentuję parę fotek z minionego okresu.

 Obszar NPN często nazywany jest Narwiańską Amazonią. Na zdjęciu wschód słońca pomiędzy Śliwnem a Waniewem.

 Narwiański wschód słońca w okolicach Rzędzian.

 Jest to jedno z najbardziej ulubionych miejsc wędkarskich. Przy okazji można "pstryknąć" jakąś fotkę. Fotografowanie i wędkowanie łączę bardzo rzadko, jest to dość trudne i prawie niemożliwe. Przeważnie robię jedno lub drugie.


 Wschód słońca wczesną wiosną.

Początek wiosny - zdjęcie wykonano pomiędzy Topilcem a Izbiszczami.

 Zachód słońca nad Narwiańską Amazonią.

Po zachodzie słońca.

W rejonie wsi Kurowo (tam mieści się siedziba NPN).

Waniewo - kościół neoromański p.w. Wniebowzięcia NMP. Zdjęcie wykonano z platformy widokowej, która znajduje się na kładce  Śliwno - Waniewo.

NPN - starorzecza Narwi.


Świetny pomysł na wodną turystykę i poznanie NPN.

 Narew, okolice Rzędzian (NPN), 10.04.2012 r. Ryby w tym dniu nie brały.

Śliwno leży nad "Narwiańską Amazonią". Stąd przy pomocy samoobsługowych promów i kładki można przeprawić się do Waniewa. Bywam tu często ze względu na urokliwe zachody słońca. Zdjęcia te wykonałem 17.04.2012 r.

 Pomiędzy wsiami: Topilec Kolonia a Izbiszcze,  01.05.2012 r.
Narew, 9.05.2012 r. godz. 5.30

Narwiański świt, 12.05.2012 r.


 Wschód słońca 12.05.2012 r.
Nadchodzi burza, będzie deszcz - 21.05.2012 r. Być nad Narwią podczas burzy i ciepłego majowego deszczu, to wyjątkowo ekscytujące przeżycie. Polecam to mieszczuchom - domatorom.

Prawdziwy wodniak i wędkarz deszczu się nie boi. Przed burzą dość dobrze brały jazie oraz wyjątkowo duża płoć.
 Taka pogoda ma jest również pełna uroku. Podczas deszczu ryby raczej nie biorą, więc czas ten poświęciłem na fotografowanie. Narwiański Park Narodowy, 21.05.2012 r.
 Lubię witać dzień nad rzeką. Jest to najpiękniejsza pora dnia.
Wydawało się, że w następnym dniu przy takiej aurze będą brania jazi. Niestety "skubały" od czasu do czasu małe płotki. Lepiej więc było sięgnąć po "szczeniaczka" i wykonać kilka fotek. Ranek, to jednak cudo natury.

Słońce wschodzi nad Kolonią Topilec.

Niestety, wiosna 2013 roku nie ma ochoty w porę zawitać. Zdjęcie wykonałem 7 marca 2013 roku w Śliwnie.
Do Waniewa kładką nie da się dojść. Promy uwięzione w lodzie.

NPN - przed zachodem słońca 7 marca 2013 r.

"Tyle jechaliśmy na próżno" - usłyszałem wyraz rozczarowania tych młodych ludzi.

NPN, 7.03.2013 r.





.





1 komentarz: