Drzewa


Autorką publikowanego  tekstu (fragmenty) jest 
Izabela  Szymska. Pochodzi on z jej pracy magisterskiej 
"Strategie twórcze Jerzego Fedorowicza" 
- UwB Wydział Filologiczny, Białystok 2007 r.

Drzewo
(...)Uniwersalną symbolikę drzewa znajdujemy w historii każdej religii, w opowiadaniach ludowych, a także w piśmiennictwie i sztuce całego świata. Wierzono, że napełnione jest ono świętymi mocami, kryjąc w swym wnętrzu rzeczywistość duchową. W naturze drzewa objawia się potęga życia.(...)
(...) Drzewo uważane jest od wieków za najdoskonalszy twór świata roślinnego. O jego znaczeniu decydowało prócz wysokości to, że przewyższając wszelkie istoty żywe, wyznaczało pionowe uporządkowanie świata . Drzewo spaja trzy części wszechświata - wydaje się łączyć ze sobą niebo i ziemię,  i to co w jej wnętrzu. (...)
(...) W świecie mitycznym drzewo często jawi się jako miejsce narodzin różnych bóstw i miejscem zakładania swych rodzin.Drzewo jest wszechświatem, to sakrum, którego nie godzi się ścinać. (...)
(...) Widok opadających jesienią liści, to symboliczne obumieranie, a kwitnące i wydające owoce drzewo, to obraz odradzającej się na nowo wraz z wiosną i żyjącej latem przyrody, a więc także symbol cyklicznego odnawiania się sił witalnych całego kosmosu. Proces ten świadczy o niewyczerpanej płodności drzewa. (...)
(...) W chrześcijaństwie drzewo to podstawowy twór w stworzonym przez Boga raju, ściśle związany z losem człowieka od historii pierwszego grzechu po drzewo Chrystusowego krzyża. (...)
(...) Arbor vitae - drzewo życia, arbor mortis - drzewo poznania dobra i zła. Pierwsze wiedzie ku życiu, drugie ku śmierci. (...)
(...) W drzewie doświadczamy potęgi Boga, kontaktu ze światem nadprzyrodzonym. Ono cieszy nasze oczy i dodaje nam sił, pozwala nam spocząć w swym cieniu i delektować się chwilą. (...)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz